Zostały jeszcze tylko dwa dni na wypełnienie ankiety dotyczącej funkcjonowania Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej. Sprawę nieco szerzej naświetlaliśmy jakiś czas temu i odsyłamy do stosownego wpisu na naszej stronie.

Na marginesie całego zamieszania z ankietą dotyczącą funkcjonowania Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej warto zauważyć, że niezależnie od kształtu ankiety czy intencji Komisji Europejskiej (KE), proces konsultacji zmian w prawie środowiskowym jest prowadzony przez agendy KE z dochowaniem terminów umożliwiających obywatelom faktyczny udział w dyskusji. Kontrastuje to silnie z sytuacją krajową, kiedy to normą ostatnich miesięcy stało się wykładanie projektów zmian w ustawach do konsultacji trwających po kilka lub kilkanaście dni (po ewentualnej interwencji terminy były wydłużane). Kuriozalne jest, że część projektów zmian w prawie przekazywanych do konsultacji społecznych w ogóle nie pojawia się na stronie Ministerstwa Środowiska. Istniejąca tam zakładka (Prawo >  Projekty aktów prawnych > Projekty założeń do projektów ustaw oraz projekty ustaw) wypełniona po brzegi linkami do założeń różnych dokumentów sugeruje każdemu, kto na nią zajrzy, że jest to aktualny i kompletny rejestr aktów prawnych konsultowanych przez ministerstwo. Nic bardziej mylnego. Większość odnośników pochodzi sprzed kilku lat. Z roku 2014 pochodzą tylko 2 dokumenty, i nie ma wśród nich kontrowersyjnych projektów zmian prawa łowieckiego czy zmiany ustawy o dostępie do informacji o  środowisku. Co gorsza, do niedawna brak było nawet prostej informacji o tym, że aktualne wersje projektów, którym nie udało się „załapać” na stronę – znajdują się wyłącznie na stronie Rządowego Centrum Legislacji (gdzie ich znalezienie wymaga sporo cierpliwości lub intuicji), choć wydawałoby się, ze zamieszczenie takiej jednozdaniowej informacji wraz ze stosownym linkiem do kompletu dokumentacji na stronie RCL jest sprawą bajecznie prostą. W ostatnich tygodniach takowa informacja się wreszcie pojawiła, co witamy jako jaskółkę zmian. Teraz czekamy na to, by wykaz konsultowanych dokumentów zamieszczanych na tej stronie nie reprezentował losowego(?) podzbioru całej armii aktów prawnych, które Ministerstwo stara się przepchnąć przez Sejm rzutem na taśmę przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Wracając do ankiety KE – jak łatwo się domyślić, ankieta na temat przyszłości dyrektyw środowiskowych oczywiście nie figuruje na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. Można ją znaleźć na stronie GDOŚ, ale w przypadku samego resortu środowiska, priorytet mają informacje o współpracy polskich i wietnamskich geologów. No ale przecież taki mamy klimat.

Mimo klimatu, takiego klimatu, prosimy o zaangażowanie się i wypełnienie ankiety. Deadline: 24 lipca 2015 roku. DWA DNI!!

 

Część informacji przygotowana w związku z projektem „Shadow Report z wykonania Konwencji z Aarhus”, finansowanym z Funduszy EOG (program Obywatele dla Demokracji).

Udostępnij ten artykułEmailFacebookTwitter
  

Wyślij wiadomość do autora (Przemysław Chylarecki)

  • (nie będzie opublikowany)