W niedzielę, 25 października, odbył się nietypowy protest w Beskidzie Niskim! Krakowska artystka, Cecylia Malik wraz z kobiecym Kolektywem Siostry Rzeki, z mieszkańcami Myscowej, a także Fundacją Greenmind i Koalicją Ratujmy Rzeki zorganizowała nietypowe artystyczne wydarzenie – protest krów pod hasłem “Krowy mówią NIE zbiornikowi Kąty-Myscowa”.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną to krowy musiały w imieniu mieszkańców i miłośników Beskidu Niskiego wyrazić sprzeciw wobec rządowych planów budowy zbiornika na Wisłoce. Na pastwiska we wsi Myscowa wyszły ubrane w kolorowe kocyki z wymownymi hasłami m.in.: “My tu zostajemy”, “Nam tu dobrze”, aby zaalarmować całą Polskę, że przepiękna dolina Wisłoki może przestać wkrótce istnieć.

Myscowa jest największym dostawcą mleka z gminy Krempna do mleczarni w Jasienicy Rosielnej – mówi właścicielka krów, Bronisława Kleczyńska z Myscowej. Zbiornik zaleje nie tylko nasz dom, ale także łąki i pastwiska. Z czego będziemy żyli, jak nas wysiedlą i będziemy musieli pozbyć się naszych krów? – zastanawia się Pani Bronka.

W związku z planowaną budową zapory, o 43-metrowej wysokości, oprócz nieodwracalnej degradacji przyrody, dojdzie także do zerwania więzi społecznych. Kilkuset mieszkańców będzie wysiedlonych. Dokąd – nie wiadomo.

Plany budowy zbiornika komentuje Dominika Kościańska, mieszkanka Myscowej: Właśnie kupiłam ziemię, remontuję dom i zaczęłam hodowlę koni. To jest absurdalne, że władze, które forsują budowę zbiornika, wydają jednocześnie pozwolenia na budowę domów, sfinansowały mieszkańcom przydomowe oczyszczalnie ścieków, panele fotowoltaiczne i właśnie zaczęły budowę światłowodu.

Ta bezsensowna inwestycja to nie jest sprawa lokalna – podkreśla Cecylia Malik z Kolektywu Siostry Rzeki – to nie do pomyślenia, że w XXI wieku planuje się wysiedlenia ludzi, zburzenie zabytkowego kościoła i zalanie cmentarza oraz terenów parku narodowego pod nikomu niepotrzebny zbiornik. Chcemy, aby cała Polska usłyszała, że najpiękniejsza dolina Beskidu Niskiego ma być zatopiona.

 

Kontakt:
Cecylia Malik, Siostry Rzeki, +48 501 321 952
Jacek Engel, Fundacja Greenmind, +48 691 384 242

Dodatkowe informacje:
Animacja na temat zbiornika
Przygotowania do protestu, wywiady z mieszkańcami
Opis problemu

Udostępnij ten artykułEmailFacebookTwitter