Ta część strony internetowej to miejsce na wyrażanie naszych subiektywnych opinii dotyczących m.in. tego co się dzieje w przyrodzie, co dotyczy jej ochrony i zagrożeń, w polityce, jeśli dotyka to środowiska. Komentujemy nie tylko sprawy ważne, z pierwszych stron gazet, ale również z pozoru błahe, jeśli wydadzą się nam interesujące.

Za treść komentarzy odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ich autorzy i w żadnym wypadku nie odzwierciedla ona poglądów donorów ani innych podmiotów wspierających Fundację.

Star Wars – reaktywacja

Lasy Państwowe wraz z nowym ministrem środowiska z przytupem rozpoczęły naprawę kraju na froncie przyrody w ruinie. Na pierwszy ogień poszła oczywiście Puszcza Białowieska, gdzie brak gospodarskiej ręki wołał o pomstę do nieba. Na tablicę ogłoszeń wjechał właśnie aneks do Planu Urządzania Lasu, który dla Nadleśnictwa Białowieża przewiduje czterokrotne zwiększenie średniorocznego pozyskania drewna. Oznacza to odnowienie zażegnanej 3 lata temu konfrontacji z Komisją Europejską dotyczącej skutecznej ochrony Puszczy.

Pokaż całość »

Co słychać w Puszczy Białowieskiej, czyli wycinamy lasy dla ich dobra

Lasy Państwowe odpowiadając na krytykę organizacji pozarządowych dotyczącą wzrostu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej potwierdzają jedynie nasze najgorsze obawy. Plan Urządzania Lasu, dokument regulujący poziom pozyskania drewna, okazuje się właśnie zbyt ciasny w relacji do apetytu LP na pieniądze ze sprzedaży desek z Puszczy Białowieskiej.

Pokaż całość »

First things first, czyli o priorytetach w informowaniu społeczeństwa

Zostały jeszcze tylko dwa dni na wypełnienie ankiety dotyczącej funkcjonowania Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej. Sprawę nieco szerzej naświetlaliśmy jakiś czas temu i odsyłamy do stosownego wpisu na naszej stronie. Na marginesie całego zamieszania z ankietą dotyczącą funkcjonowania Dyrektywy Siedliskowej i Dyrektywy Ptasiej warto zauważyć, że niezależnie od kształtu ankiety czy intencji Komisji Europejskiej (KE),… Czytaj więcej »

Pokaż całość »

Decyzja środowiskowa z duuużą kasą w tle

Wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej kończy kilkunastoletnie „harce” zwolenników nowego stopnia na dolnej Wiśle i rozpoczyna oficjalny proces decyzyjny. Jeśli prawo nie byłoby naginane czy łamane, jak to początkowo miało miejsce w przypadku Rospudy, bylibyśmy spokojni o rozstrzygnięcie. Ale w tle są i specustawa powodziowa, i naprawdę duże pieniądze. I do przerobienia, i do zarobienia.

Pokaż całość »